פינוי והצלת נחילי דבורים

בעקבות ירידה משמעותית בשטחי המרעה שנשארו לדבורים (כמו יערות), הדבורים מנסים לחיות בתוך שטח עירוני מכיוון שאין להם מה לאכול (צוף מפרחים) בשטח הפתוח הריק.
אבל זה לא תמיד מסתדר עם אנשים שחיים בעיר או בישוב קבע שאין להם מושג קלוש בדבורים, לכן התוצאה ברוב המקרים היא קטלנית שמסתיימת במוות לדבורה. הכוונה היא בעצם למוות של כל הנחיל שהוא מושבה אורגנית שלמה שמונה בין 2000 ל 5000 דבורים בממוצע.
קיימת היום מגמה בחו"ל וגם בארץ של דבוראות עירונית. אנשים מגדלים כוורות על הבניין, ובחצר במידה וזה בית קרקע .
הדבורים – הנחיל, נכנס כמעט לכל מקום אפשרי . בעבודה היום יומית שלנו אנו נתקלים בנחילים על עצים, בגינות פרטיות, בתוך קירות בכל קומה (גם בקומה שמונה), במזגנים, בוידמים, חלונות, מתחת לריצוף פרקט, ולמעשה בכל מקום שיש בו חלל שהוא מוגן.
מקרים בהם התוצאה הסופית היא מוות של הנחיל או פגיע בו נגרמות עקב בורות של אנשים בתחום וחוסר ידע. לכן במקביל לפינוי הדבורים והצלתם מהכחדות אנו מעבירים הרצאות והדגמות לכלל האוכלוסייה בכדי להעלות את המודעות של האנשים ולמנוע הדברה.
אנו נמצאים בקשר ישיר עם רוב המדבירים בסביבה כולל עם המדביר העירוני של עיריית באר שבע, המדביר של כל בסיסי צהל בדרום, מדבירים פרטיים, קיבוצים, אזרחים טובים, וכל מי שיכול לסייע בשימור חייהם של הדבורים.
קיים חוק בעניין הדברה שאוסר הדברת דבורים ללא התייעצות קודמת עם דבוראי. בהדברת דבורים מסתכן המדביר בטביעות עירוניות ומגוף שמירת בעלי החיים וגורמים נוספים, הטלת קנסות, ואובדן רישיון המדביר שברשות במידה ויש לו. מעבר לכך פוגע המדביר בדבורה בצורה ישירה ותורם להכחדתה מהעולם.
אנו מגיעים לכל מקום ובכל זמן. עומדים לרשותנו כל הכלים הדרושים. לפעמים הצלת דבורים דורשת עבודה רבה כמו פתיחת קירות, גגות, רצפות, עבודה בגובה רב ועוד. פינוים כאלה נעשים בתשלום. לפעמים הפינוי הוא קל ואינו מצריך עבודה רבה, ציוד מיוחד, או מרחק נסיעה רב. פינוים כאלה נעשים בחינם ללא תשלום כלל.
אנו עובדים בקביעות עם: עירית באר שבע-המדביר המקומי, כל בסיסי צה"ל באזור הדרום, קיבוץ חצרים, אורים, רעים, מועצה מקומית הר הנגב, מועצה מקומית אשכול, אירגונים מצילי דבורים, מדבירים פרטיים ועוד רבים.
שמנו לעצמנו מטרה להציל כמה שיותר בדבורים לטובתנו ולטובת העולם.
משנת 2015 ועד היום הצלנו מעל 190 משפחות של דבורים.